Jak sen wpływa na ogólny stan zdrowia?

woman sitting on white bed while stretching

Na stan zdrowia organizmu wpływa wiele różnorodnych czynników. Coraz więcej osób dba o dietę i aktywność fizyczną, które mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się różnych schorzeń oraz poprawić ogólne samopoczucie. Jednak wciąż marginalizowaną potrzebą jest sen. Wynika to m.in. z szybkiego trybu życia, stresu i ciągłych niedoborów czasu. Sprawdź, dlaczego sen jest kluczowy dla zdrowego ciała i już dziś zadbaj o wypoczynek.

Sen i zdrowie fizyczne

Sen jest niezwykle ważny dla utrzymania zdrowia fizycznego. Nocą organizm przechodzi przez procesy regeneracyjne, bez których niemożliwa jest naprawa komórek. Jest to kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania rozmaitych tkanek i narządów. Dodatkowo, sen ma ogromny wpływ na działanie układu immunologicznego. Brak dbania o regenerację sprzyja infekcjom i chorobom.

Sen jest też ściśle skorelowany ze zdrowiem hormonalnym. W jego trakcie wydziela się m.in. insulina, kortyzol i hormon wzrostu. Osoby, które nie dbają o sen, są bardziej narażone na zaburzenia o podłożu hormonalnym, które prowadzą do nadwagi. Wypoczynek wspomaga również zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Przewlekłe zmęczenie może prowadzić do zaburzeń w obrębie ciśnienia krwi, a także zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Głęboki, regularny sen, pomaga w redukowaniu stanów zapalnych, a także sprzyja regulacji temperatury ciała. Odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu równowagi glukozowej. Zbyt mała ilość snu sprzyja insulinooporności i zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu II.

Sen i zdrowie psychiczne

Sen jest kluczowy nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Ma istotny wpływ na regulację nastroju. Zmęczenie prowadzi do drażliwości, a także zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Podkreślić należy również jego wpływ na kontrolowanie emocji. Prawidłowa higiena snu stanowi jeden z istotnych elementów zapobiegania zaburzeniom psychicznym.

Również funkcjonowanie poznawcze jest ściśle powiązane ze snem. Koncentracja, uwaga, kreatywność i pamięć – aby funkcjonowały prawidłowo, umysł musi być wypoczęty. Nocny wypoczynek odgrywa też istotną rolę w redukcji poziomu stresu oraz wpływa na zdolność rozwiązywania problemów.

Jak zadbać o sen korzystny dla zdrowia?

Jeśli chcesz zadbać o higienę snu, wprowadź do swojej codziennej rutyny kilka podstawowych zasad.

  • Kładź się spać codziennie o tej samej godzinie.
  • Zadbaj o odpowiednie światło, które nie będzie zaburzało wydzielania melatoniny.
  • Pamiętaj o zdrowej diecie i aktywności fizycznej.
  • Kup wygodny materac i ergonomiczną poduszkę.
  • Unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem.

Chcesz żyć długo i cieszyć się zdrowiem przez wiele lat? Jeśli Ci na tym zależy, koniecznie zadbaj o sen. Wypoczynek jest kluczowy dla każdego z nas i nie należy go bagatelizować.

Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Idealne kierunki na wakacje za granicą z dziećmi – sprawdzone propozycje

Idealne kierunki na wakacje za granicą z dziećmi – sprawdzone propozycje

Każdy rodzic zna to uczucie – chęć spędzenia wakacji za granicą z dziećmi